Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 28Wszystkich: 203862

Akcja „Sprzątanie świata” 2020

Polecamy » Akcja „Sprzątanie świata” 2020

„Sprzątanie świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska, który zapoczątkowany został w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy ponad czterdzieści krajów na całym świecie. W Polsce akcję zainicjowała,w 1994 roku, Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. „Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, Fundacja Nasza Ziemia prowadzi działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukuje i w miarę możliwości usuwa dzikie wysypiska.  Organizowane są również takie działania, jak: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, konkursy, wystawy, festyny, koncerty itp.W tym roku już po raz 27 Fundacja Nasza Ziemia będzie koordynować akcję, która przebiega pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”.Nie zapominajmy, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który wszyscy powinniśmy dbać. Zachęcamy do prawidłowej, odpowiedzialnej segregacji plastiku w gospodarstwach domowych oraz do rezygnacji z plastiku tam, gdzie jest to możliwe.

Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie, przez co rośnie również ilość wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie” zamiast trafić na wysypisko śmieci. Głównie są to butelki PET po napojach, słomki, kubki, jednorazowe sztućce plastikowe, opakowania kartonowe tzw. tetrapaki oraz jednorazowe reklamówki, z tych ostatnich tak naprawdę możemy i powinniśmy zrezygnować zastępując ich materiałowymi torbami wielokrotnego użytku.

Jak segregować plastik?

Do żółtych pojemników, przeznaczonych do recyklingu tworzyw sztucznych, wrzucamy: puste, zgniecione plastikowe butelki (bez zakrętek), opakowania pojogurtach, margarynach, środkach czystości i kosmetykach, a także torebki foliowe, reklamówki itp.

Nie wrzucamy do nich natomiast opakowań po środkach niebezpiecznych, opakowań po lekarstwach,smarach, farbach i olejach. Opakowania z tworzywsztucznych nie muszą być dokładnie myte przed wyrzuceniem. Wystarczy je tylko opróżnić z zawartości

Każde opakowanie z tworzywa sztucznego musi mieć oznaczenie w postaci trójkąta z cyfrą i literowym skrótem nazwy tworzywa. Znajduje się ono najczęściej na spodzie produktu. Dlatego też warto wiedzieć, jaki plastik jest bezpieczny dla zdrowia i który najlepiej nadaje się do recyklingu.

Oznaczenie w postaci trójkąta z cyfrą 1 w środku oznacza PET, z którego najczęściej produkuje się butelki na wodę, ale też opakowania napojów, olejów oraz suszonych owoców,

orzechów, grzybów, makaronów i kasz. Wytwarzasię z niego także pojemniczki na jogurty, torebkido gotowania ryżu czy kaszy oraz folię, którą owijasię ser i mięso. Zaleca się, aby takich opakowań nie używać ponownie oraz nie wystawiać na działanie promieni słonecznych, gdyż w wyniku tego mogą być wydzielane substancje, które są szkodliwe dla naszego zdrowia.Butelki PET mogą zawierać tak zwaneksenoestrogeny, czyli substancje, które wpływająna organizm podobnie jak hormon estrogen. Jegonadmiar w organizmie może wpływać na zwiększone ryzyko zachorowań na choroby cywilizacyjne,na przykład cukrzycę, otyłośćoraz na nowotwory: piersi czy prostaty. Coraz częściej mówi się, żeim dłużej napój jest trzymany w butelce, tym więcejszkodliwych dla naszego zdrowia substancji możeprzeniknąć do cieczy. Jest to bardzo dobry surowiec do recyklingu.

Trójkąt z cyfrą 2 oznacza HDPE.Ten surowiec jest uważany za jeden z najbardziej bezpiecznych dla zdrowia. Produkuje się z niego wiele zabawek dla dzieci jak również opakowań na produkty mleczne. HDPE jest zatem tworzywem droższym i cenniejszym dla recyklingu niż PET.

Trójkąt z cyfrą 3 oznacza PCV,ten surowiec najczęściej stosowany jest w budownictwie. Powstają z niego rury, okleiny i obudowy dla drzwi i okien a także izolacje kabli elektrycznych. Z uwagi na fakt, iż może wydzielać toksyny nie powinien być stosowany do produkcji opakowań na produkty spożywcze.

Kolejnym surowcem jest LDPD oznaczony jako trójkąt z cyfrą 4.Z tego surowca produkuje się folię (również do pakowania żywności), worki, reklamówki, torby plastikowe a także opakowania na ketchup i musztardę. LDPE uznawany jest za bezpieczne tworzywo, ale nie może być wystawiane na działanie wysokich temperatur. Recykling LDPE jest możliwy,jednak foliowe reklamówki wykonane z tego tworzywa rzadko są selektywnie zbierane.

PP oznaczony jako trójkąt z cyfrą 5 jest także bezpiecznym plastikiem,który wykorzystywany jest do produkcji nakrętek plastikowych oraz opakowań do przechowywania żywności tj. kubeczków na jogurty, opakowań na margarynę, wędlinę i sery. Opakowania z tego tworzywa mogą być wykorzystywane ponownie.

Trójkąt z cyfra 6 ma oznaczenie PS, czyli polistyren.To nic innego jak powszechnie stosowany styropian, który świetnie się sprawdza jako izolator. Jest lekki i praktyczny, a jednocześnie niebezpieczny dla naszego zdrowia. W kontakcie z tłuszczami może wydzielać niebezpieczne toksyny i dlatego nie powinien być stosowany jako opakowanie do żywności.Obecny jest w naczyniach jednorazowych, pojemnikach na jedzenie na wynos, styropianowych kubkach na kawę.Jest to związek, który odkłada się w tkance tłuszczowej ludzi i zwierząt.Jego zbyt duże stężenie w organizmie zaburzapracę układu nerwowego, podejrzewa się także,że może wywoływać depresję.Zabrudzony jedzeniem rzadko kiedy nadaje się do ponownego przetworzenia.

OTHER/INNE to trójkąt oznaczony cyfrą 7 w takim tworzywie znajdują się niebezpieczne plastiki m.in. bardzo toksyczny bisfenol A (BPA).Plastików tak oznaczonych nigdy nie powinno się ponownie używać, chyba, że zawierają informację BPA Free lub 0% BPA. Wydzielają one toksyczne związki, które w kontakcie z żywnością mogą przyczynić się do powstania chorób związanych z układem nerwowym i hormonalnym. W żadnym wypadku nie powinno się używać tego plastiku w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności. Niestety tego tworzywa nie można poddać procesowi recyklingu.

W dzisiejszych czasach trudno jest wyeliminować plastik z naszego codziennego życia, ale możemy zminimalizować jego szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Zwracając uwagę na oznakowanie opakowań i stosując się do poniższych najważniejszych zasad jesteśmy w stanie poprawić jakość naszego życia:

– przechowuj żywność wykorzystując do tego celu opakowania oznaczone cyfrą 2 (HDPE) oraz 5 (PP), pozostałe plastiki możesz oddać do recyklingu,

– nie używaj ponownie butelek PET,

– nie podgrzewaj w mikrofalówce żywności w opakowaniach zawierających bisfenol (grupa 7), nie wlewaj do nich gorących płynów i nie zmywaj takich opakowań w zmywarce.

Aby zminimalizować szkodliwy wpływ tworzyw sztucznych na nasze środowisko, a przede wszystkim na nasze zdrowie, warto do kontaktu z żywnością używać wyłącznie opakowań z plastiku oznaczonych cyfrą 2 lub 5.

Opracowanie: Ewa Jamróz

Źródło: https://www.naszaziemia.pl/programy/ssp/;

http://naszaziemia.pl/files/ssp-informator2020.pdf

https://ckinfo.pl/akcja-sprzatanie-swiata-2020/;

https://odpady.piaseczno.eu/akcja-sprzatanie-swiata-2020-r/;