Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 126Wszystkich: 219699

Domowy teatrzyk cz.3

Polecamy » Domowy teatrzyk cz.3

Drodzy Rodzice!

Przedstawiamy ciąg dalszy propozycji przygotowania domowego teatrzyku. Tym razem zajmiemy się w szczególności przygotowaniem  domowej sceny.

Jak wykonać scenę?

1. Scena z tektury

Do wykonania tej sceny potrzebujemy pudełka. W wersji najmniejszej może być ono po butach, więcej zabawy będzie jednak, gdy zorganizujemy większe pudło. Jeśli nie mamy takiego w domu, najlepiej przejść się do najbliższego sklepu i o nie poprosić. W jednej ze ścian wycinamy dziurę. Powierzchnię pozostałą dookoła otworu ozdabiamy według uznania. Możemy zrobić stary telewizor, rysując kilka guzików, lub namalować bądź przykleić wzory geometryczne. Możemy też pokusić się o bardziej wyszukaną dekorację, tworząc scenerię lasu, morza czy dżungli z materiałów o różnej fakturze (filc, tkaniny, bibuła, tasiemki, brokatowe flamastry itp.). Kurtynę mocujemy na sznurku, który najlepiej przytwierdzić do ścian przylegających do sceny. W przypadku teatrzyku cieni – zamiast kurtyny do otworu przyklejamy białą kalkę.

2. Scena z materiału

Do jej wykonania potrzebujemy większego kawałka materiału, w którym wycinamy otwór na scenę. Powierzchnia tkaniny, położenie otworu i jego wielkość zależy od tego, gdzie chcemy zamocować teatrzyk. Najlepiej, jeśli będzie to między dwoma krzesłami, wówczas otwór powinien znajdować się na wysokości głowy siedzącego na podłodze dziecka. Do uszycia wybieramy nieco grubsze tkaniny. Jeśli przygotowujemy teatrzyk z cieńszego materiału, np. starej pościeli, warto podszyć go czymś usztywniającym, np. flizeliną. W górnej części przyszywamy sznurek, za pomocną którego przywiążemy teatrzyk do krzeseł. Nawlekamy na niego kurtynę i przyszywamy do boków otworu. Co bardzo ważne, do wykonania tego typu teatrzyku nie trzeba wielkich zdolności krawieckich, można przygotować go nawet bez użycia maszyny, a ręczne szycie zakryć ozdobną tasiemką czy przylepnym pod wpływem ciepła elementem dekoracyjnym dostępnym w pasmanterii. Największą zaletą tej sceny jest to, że po złożeniu zajmuje w szafce tyle miejsca, co przeciętna męska koszula.

Abstrahując od tego, jakie wartości edukacyjne niesie zabawa teatralna, należy pamiętać, że jest to fantastyczna zabawa, a to stanowi fundament rozwoju dziecka.

Życzymy udanych spektakli teatralnych na domowej scenie i wspaniałej zabawy!

Propozycje zabaw i zdjęcia zaczerpnięte ze strony:

https://dziecisawazne.pl/pomyslow-zabawe-teatr-bok/

Źródło: „Kilka pomysłów na zabawę w teatr” Agnieszka Szczurzydło.

 Poleca: Dorota Domagalska-Typa