Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 1Wszystkich: 182819

Dziecko w sieci... nowych technologii

Polecamy » Dziecko w sieci... nowych technologii

   Dziecko przychodzi na świat z bogatym zasobem możliwości, wrodzoną potrzebą poznawania świata, który odkrywa z wielką odwagą. Charakteryzuje je ogromna dociekliwość, swoisty upór i spontaniczność. Buduje sobie swój własny świat, pełen fantazji i indywidualnych wyobrażeń. Ponadto bardzo, bardzo szybko się uczy i dobrze sobie radzi z obsługą smartfonu, laptopa, tabletu i innych urządzeń mobilnych z którymi styka się niemal od urodzenia. Wiek przedszkolny jest okresem najbardziej twórczym w życiu człowieka i nieskażonym jeszcze schematyzmem myślenia i działania. Zatem rozwój, upowszechnienie massmediów, skłania do refleksji nad ich miejscem w życiu najmłodszych. Szczególnie nurtującym pytaniem jest to, czy towarzyszą dziecku w rozwoju, dając mu słuszne prawo do twórczego kreowania jego aktywności, czy też modelują jego zachowanie według określonych wzorców, a wreszcie w jaki sposób oddziaływają na wyobraźnię. Nie trzeba być bystrym obserwatorem, aby dostrzec zmiany w sposobie zachowania dzieci, rodzaju ich zainteresowań oraz treści zabaw czy prac plastycznych. Przedszkolaki uwielbiają naśladować, wręcz mówić językiem bohaterów filmów animowanych, gier komputerowych, których chętnie przedstawiają także  w pracach plastycznych. Wynika stąd potrzeba mądrego działania, pewnej kontroli ze strony dorosłych. Dlatego bardzo zainteresował mnie artykuł CYBERPRZEDZKOLAK, który znajdziecie państwo w magazynie „Przedszkolak” nr.4 (grudzień-marzec2016). Jego autorka p. Julia Mar wyliczyła plusy i minusy nowych technologii, skłaniając rodziców do refleksji nad ich miejscem w życiu dziecka oraz przedstawiła zasady , które powinny obowiązywać w każdym domu ! Oto najważniejsze z nich:

1.      Nigdy nie zostawiajcie dziecka z urządzeniami mobilnymi samemu sobie.

2.      Trzymajcie laptop lub tablet w widocznym miejscu w domu; dzięki temu łatwiej będzie sprawować kontrolę nad tym, kiedy i ile czasu maluch spędza przed monitorem

3.      Załóżcie dziecku odrębne konto użytkownika na swoim urządzeniu; umożliwi to skorzystanie z funkcji kontroli rodzicielskiej a także ochronę wł. zasobów.

4.      Wprowadźcie jasne zasady korzystania z urządzeń mobilnych

Ø  wspólnie  ustalcie kiedy i jak długo dziecko może surfować po internecie

Ø  razem określcie strony internetowe, które dziecko będzie mogło odwiedzać i aktywności, które będzie mogło wykonywać (aplikacje wykonujcie Wy)

Ø  maluch zobowiąże się, że gdy coś go zaniepokoi lub przestraszy, od razu was zawoła

Ø  dziecko obieca, że podczas surfowania nikomu obcemu nie poda imienia, nazwiska, numeru telefonu, adresu zamieszkania

5.      Kontrolujcie czas; przedszkolak nie powinien korzystać z tabletu czy

      smartfonu dłużej niż 15-30 minut dziennie.

6.      Wybierajcie gry i programy edukacyjne; pomoże w tym ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier PEGI.

 

Jeśli dziecko trafi na nieodpowiednią stronę lub przydarzy mu się coś niepokojącego, wysłuchajcie je i koniecznie pochwalcie, że Wam  o tym powiedziało. Telefon zaufania dotyczący bezpieczeństwa w sieci: 800100100. Ponadto o zagrożeniach związanych z internetem informuje darmowy kurs Internetowy Bezpiecznie Tu i Tam przygotowany przez Fundację Orange (www.fundacja.orange.pl/kurs). Na stronie programu znajdziecie Państwo  mnóstwo informacji w formie filmów, tekstów, materiałów do pobrania , dzięki, którym najmłodsi nauczą się bezpiecznego i świadomego zachowania w sieci. 

 

Serdecznie poleca Aneta Kalwajtys :)