Eksperymenty młodego naukowca
Polecamy » Eksperymenty młodego naukowca
Proponujemy Państwu dwa proste, ale dające dużą dozę radości- ESPERYMENTY.
1. RAKIETA
Przygotuj:
-plastikową butelkę ( 1,5 l. lub większą)
-rurę i wąż od odkurzacza
-szeroką taśmę klejącą
-kartkę A4
Eksperymentuj: Końcówkę węża od odkurzacza połącz z szyjką butelki i sklej szczelnie taśmą klejącą. Drugą część węża połącz z rurą. Kartkę zwiń w rulon o średnicy pasującej do rury od odkurzacza. Tak, by łatwo było nasunąć papier na rurę. Sklej rulon i zamontuj na rurze. Masz już rakietę zainstalowaną na wyrzutni! Trzeba jeszcze tylko skręcić wolną końcówkę rulonu( stworzyć czubek rakiety). Dla pewności, uszczelnij skręt taśmą klejącą. Gotów do startu? Trzymając rurę i celując rakietą w górę, skocz na butelkę!
UWAGA! Najlepiej wykonaj to doświadczenie w dużym, pustym pomieszczeniu lub na zewnątrz. Nie celuj w inne osoby i delikatne przedmioty.
O co chodzi? Wzrost ciśnienia powietrza powoduje wystrzelenie rakiety.
2.ODRZUTOWY PODUSZKOWIEC
Przygotuj:
-płytę CD
-plastelinę
-balon
-korek od butelki płynu do mycia naczyń
Eksperymentuj: Umieść korek w otworze w płycie CD. Uszczelnij połączenie plasteliną. Nadmuchaj balon i załóż na korek. Umieść poduszkowiec na płaskiej powierzchni i „otwórz” korek.
O co chodzi? Poduszkowiec porusza się dzięki ciągowi powietrza, które jest zasysane z otoczenia i wdmuchiwane pod pojazd. W ten sposób tworzy się poduszka powietrzna, unosząca konstrukcję kilka centymetrów nad ziemią. Największy poduszkowiec świata waży ponad 600 ton i może przewieźć 150 ton ładunku.
Źródłem doświadczeń był „Poradnik małego naukowca” Centrum Nauki Kopernik
Poleca: Małgorzata Tracz