Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 0Wszystkich: 182818

Farbowanie jajek w warunkach domowych

Polecamy » Farbowanie jajek w warunkach domowych

Zbliżają się Święta Wielkanocne. Mając teraz ograniczone możliwości zakupu barwników do farbowania jajek można w prosty sposób zrobić to samodzielnie, naturalnymi technikami. Poniżej kilka propozycji eksperymentowania i czerpania radości dla chętnych dzieci i rodziców.

Jajka przeznaczone na farbowanie powinny być jak najświeższe. Jajka z białą skorupką lepiej przejmują barwy niż te z brązową. Przed malowaniem warto przetrzeć skorupkę jajka wodą z octem, by ją odtłuścić.

Barwienie jajek wielkanocnych w naturalny sposób jest bardzo proste. Aby uzyskać połysk i utrwalić kolor, wystudzone jajka smaruj olejem. A teraz do dzieła!!!

Barwienie jajek w łupinach cebuli

Barwienie jajek w łupinach cebuli to jeden z najbardziej tradycyjnych, babcinych sposobów na bordowy kolor jajek. Skórkę cebuli zacznij zbierać kilka dni przed świętami  Łupiny z cebuli włóż do garnka, na nich poukładaj jajka. Następnie zalej wszystko zimną wodą, dodaj 2/3 łyżki octu i trochę soli, na górze wyłóż resztę łupinek. Gotuj wszystko 10 minut. Pozostaw jajka w garnku do wystudzenia, wtedy uzyskasz piękny, ciemny kolor.

Barwienie jajek w czerwonej kapuście

Aby otrzymać niebieskie pisanki, wystarczy czerwona kapusta. Posiekaj pół główki kapusty, wsadź do garnka, dodaj trochę soli i zalej wodą. Gotuj wszystko 10 minut. Do wywaru z czerwonej kapusty przełóż jajka i gotuj 10 minut. Następnie pozostaw do uzyskania odpowiedniego efektu nawet na całą noc!

Barwienie jajek w kurkumie

Przygotuj wywar: do garnka wlej wodę, dodaj 4-5 łyżek kurkumy, trochę soli i octu, wsadź jajka i gotuj 10 minut. Całość pozostaw do wystygnięcia lub po prostu trzymaj w garnku przez kolejne 2 godziny. Gotowe!

Barwienie jajek w burakach

Przygotuj buraki – obierz je, pokrój w plastry i przełóż je do garnka. Następnie dodaj jajka, sól i 3-4 łyżki octu – gotuj 10 minut. Jajka pozostaw do wystygnięcia lub nawet na całą noc.

Barwienie jajek w szpinaku

Aby skorupka jajek była zielona potrzebujesz świeżego szpinaku. Na dno garnka ułóż zielone liście, zalej wodą i zagotuj. Do gotującego się szpinaku, włóż jajka i gotuj 15 minut. Pozostaw wszystko na noc!
Baw się dobrze i eksperymentuj!

Propozycje zabaw i zdjęcia zaczerpnięte ze stron:

https://gotujmy.pl/jak-naturalnie-pofarbowac-jajka-na-zielono,artykuly-porady-artykul,19485.html

https://aniastarmach.pl/farbowanie-jajek/

https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk02rYSC58JDPyuwZJGV8SMjyXFth5w:1585903478596&q=obrazy+jajka+farbowane&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjHhPXr7svoAhXBmIsKHVVSC-kQsAR6BAgKEAE&biw=1680&bih=939#imgrc=SlNZ4DK8wrfiuM

https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk02rYSC58JDPyuwZJGV8SMjyXFth5w:1585903478596&q=obrazy+jajka+farbowane&tbm=isch&source=univ&sa=X&ved=2ahUKEwjHhPXr7svoAhXBmIsKHVVSC-kQsAR6BAgKEAE&biw=1680&bih=939#imgrc=IXY1mhd_7NTuRM 

Poleca: Elżbieta Wojnarowska - Pyzia