Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 6Wszystkich: 182824

Jajeczne inspiracje...

Polecamy » Jajeczne inspiracje...

Wiele dzieci nie lubi jajek na twardo, nie tyle z powodu ich smaku, ile dlatego, że ich żółtko jest zbyt suche, a jego konsystencja w ustach często nieprzyjemna. Niniejszy przepis pozwala podać jaja na twardo w bardziej apetycznej formie, wymaga wielu interesujących działań manualnych i na koniec podarowuje nam potrawę o wesołym, kolorowym wyglądzie, idealną na przystawkę podawaną w czasie wielkanocnym.

 

SKŁADNIKI :

1 jajko - 1 na osobę

Oliwa z oliwek exstra vergine; mniej niż łyżkę  na osobę

Serek ricotta; pełna łyżeczka na osobę

Sól

Świeże ziła aromatyczne lub cienkie paseczki warzyw o mocnym smaku

 

WYKONANIE:

Gotujemy jaja na twardo (włóżmy do garnka z zimną wodą jajka o temperaturze pokojowej – w przeciwnym razie skorupka może pęknąć! Kiedy woda osiągnie temperaturę wrzenia, gotujmy 7-8 minut , aby żółtka nie stały się zielonkawe). Pokażmy dziecku, jak należy rozbić skorupkę i jak obrać jajko. Na deseczce lub talerzu przetnijmy obrane jajka na pół. Teraz delikatnie, palcami lub za pomocą łyżeczki postarajmy się wyciągnąć żółtko, nie uszkadzając białka. Włóżmy wszystkie żółtka do jednej miski i odłóżmy białka, które niedługo ponownie wypełnimy. Do miski dodajemy szczyptę soli, łyżeczkę oliwy i łyżeczkę serka risotta na każde jajko. Wszystko dobrze mieszamy, aż otrzymamy jednorodną masę. Nabierzmy masę łyżeczką i napełnijmy nią ponownie białka.

To jest przepis podstawowy, który możemy wzbogacić i urozmaicić dodając inne składniki, takie jak na przykład drobno krojone warzywa (gotowaną fasolkę szparagową, marchew, cukinię, paprykę itp.) lub zioła aromatyczne (bazylię, tymianek, oregano, majeranek). W ten sposób różne rodzaje nadzienia rozweselą stół podczas świąt i nie tylko! 

 

Poleca i życzy smacznego Aneta Kalwajtys