Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 3Wszystkich: 226743

KAMPANIA POMARAŃCZOWEJ WSTĄŻKI 2020

Wydarzenia » KAMPANIA POMARAŃCZOWEJ WSTĄŻKI 2020

W tym roku po raz kolejny nasze przedszkole wzięło udział w Międzynarodowej Kampanii Przeciwko Przemocy wobec Dzieci i Młodzieży, która trwała od 1 do 19 listopada 2020. Symbolem Kampanii jest niezmiennie pomarańczowa wstążka, na której widniał napis – TAK dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem.  W tym roku hasłem przewodnim kampanii było hasło: LUBIĘ!, SZANUJĘ! AKCEPTUJĘ!

Organizatorem Kampanii Pomarańczowej Wstążki 2020 była Gmina Wieliczka - Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, a jego partnerami zostały liczne placówki i instytucje, dla których dobro dzieci jest bardzo ważne! Celem kampanii było tworzenie świata, w którym dzieci będą czuć się bezpiecznie i będą szczęśliwe. Podczas trwającej Kampanii, organizowana była w naszym przedszkolu akcja edukacyjna, która przebiegała pod hasłem – Pomarańczowy dzień. Dzień ten odbył się 9 listopada. Dzień ten był punktem kulminacyjnym wcześniejszych działań podjętych w ramach tematu LUBIĘ!, SZANUJĘ! AKCEPTUJĘ! Niektóre dzieci zdalnie, inne stacjonarnie realizowały następującą tematykę: EMOCJE – rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obrazków. Dzieci dowiedziały się, że wszyscy przeżywamy te same emocje: śmiejemy się, jesteśmy czasem smutni, zdenerwowani i że wszyscy mamy prawo do emocji pod warunkiem, że nikogo nie krzywdzimy naszym zachowaniem. Dzieci uświadomiły sobie, że agresja słowna i fizyczna jest zła. W każdej grupie zostały omówione na różne sposoby hasła: LUBIĘ!, SZANUJĘ! AKCEPTUJĘ! Dzieci starsze poznały znaczenie w/w słów przy wykorzystaniu zasobów Wikipedii. Tworzyły mapę pojęciową w oparciu o prace plastyczne dzieci. Dzieci młodsze poznawały znaczenie słów poprzez opowiadania np. „Lamparciątko Lilly” - uczyły się akceptować siebie i innych, zabawy dydaktyczne np. „Lustereczko..” - dowiedziały się, że każdy jest wyjątkowy i niepowtarzalny, ponadto wykorzystano wiersze, zabawy ruchowo – muzyczne, prace plastyczne wokół realizowanej tematyki.

W każdej grupie dzieci poznawały także przygody słonia Elmera i Jego przyjaciół poprzez czytanie opowiadań: „Elmer” Davida MacKee cz.I, II i III.

Dzieci oglądały także bajkę on line „Elmer i nieznajomy” nagraną przez MGOPS, którą przeczytała dla dzieci Pani dyrektor Dominika Chylińska. Opowiadanie stało się powodem do rozmów z dziećmi na temat tego, że czasami możemy nie radzić sobie z różnymi rzeczami, przeciwnościami ale przy wsparciu kolegów, przyjaciół zawsze jest nam łatwiej pokonać przeciwności. Dlatego lubić się, szanować i akceptować nawzajem, jest bardzo ważne w życiu.

W Pomarańczowym dniu dzieci przyszły ubrane do przedszkola w kolorze pomarańczowym lub w pomarańczowe akcenty. W każdej grupie dzieci słuchały bajeczki napisanej przez jedną z Nauczycielek naszego przedszkola Panią Dorotę Domagalską-Typa. W treści bajki zawarte były w/w hasła przewodnie Kampanii. Następnie dzieci wykonywały rysunki do poszczególnych scenek z bajki. Tak powstał kolorowy komiks, który dzieci wykonały na konkurs plastyczny zorganizowany przez MGOPS w ramach trwającej Kampanii Pomarańczowej Wstążki – TAK dla ochrony dziecka przed krzywdzeniem. Nagraliśmy w tym dniu też krótki filmik z działań dzieci, który prezentujemy Państwu poniżej. Dzieci otrzymały także naklejki, torby z logo Kampanii – pomarańczową wstążką, pomarańcze i soki pomarańczowe. Każde z dzieci otrzymało wydrukowane zdjęcie wspólnie wykonanego komiksu.

Nasz komiks dostał najwięcej lajków na mediach społecznościowych Portalu Gminy Wieliczka. Jednogłośnie zostaliśmy zwycięzcami konkursu, z czego bardzo się cieszymy.

W dniu 09.12.2020 do przedszkola zostały przywiezione nagrody ufundowane przez Gminę Wieliczka i MGOPS w Wieliczce. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody, które zabrały do domu. Serdecznie dziękujemy organizatorom za piękne nagrody, a przede wszystkim za tak szlachetną Kampanię służącą podnoszeniu świadomości dzieci, młodzieży i dorosłych, że każdy człowiek jest ważny, potrzebny i zasługuje na szacunek i akceptację.

Link do filmiku z Pomarańczowego dnia w przedszkolu

https://youtu.be/FqTZLp5kRww

 

Tekst: Elżbieta Wojnorowska- Pyzia