Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 123Wszystkich: 219696

Kształtowanie umiejętności liczenia obiektów

Polecamy » Kształtowanie umiejętności liczenia obiektów

Liczenie jest jednym z ważniejszych wskaźników dojrzałości do uczenia się matematyki w szkole. Przed rozpoczęciem nauki w klasie 1, liczenie jest sposobem porządkowania rzeczywistości i dlatego liczenie traktuje się jako przejaw inteligentnego zachowania: im lepiej dziecko liczy, tym ma większe możliwości poznawcze.  Kształtowanie umiejętności liczenia trwa wiele lat i powinno przebiegać zgodnie  z naturalnym rozwojem umysłowym dzieci.

Dzieci mają liczyć rozmaite rzeczy dookoła i w  coraz większym zakresie. Im więcej mają przedmiotów do policzenia, tym lepiej dostrzegają prawidłowości związane z liczeniem.

Gestem i słowem wyodrębnia się to co dziecko ma policzyć np. Na półce stoją książki. Tu są jabłka.

Pobudza się ciekawość dziecka pytając: Ile jest ….?

Niech dziecko liczy tak jak umie, w miarę potrzeby należy mu podpowiadać liczebniki. Liczmany jeśli są ułożone w rzędzie, to powinny być ułożone od strony lewej, dziecko liczy od lewej strony do prawej.

Należy podkreślać znaczenie ostatniego policzonego liczebnika np. Jest pięć jabłek

                        źródło:  E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska ,,Dziecięca matematyka”

Życząc miłego wspólnego czasu, zamieszczam kilka propozycji do zabaw w domu z dziećmi :)

„Ułóż tyle samo”

Mama z dzieckiem przygotowują pudełko z klockami. Siadają obok siebie. Zadaniem dziecka jest ułożyć taka liczbę klocków jaką ma mama, policzyć czy się zgadza. Zabawę powtarzamy ale zmieniamy liczbę klocków, lub zmieniamy liczmany. Mogą to być patyczki, guziki, koraliki, kamyczki. Im ciekawsze liczmany, tym chętniej dziecko się bawi.

Inna wersja:

Zamiast liczmanów dziecko może pokazać kartonik z tyloma kropkami, lub kartonik z cyfrą-  wskazującą ile mama ułożyła liczmanów.

„Loteryjka rachunkowa”

Przygotowujemy kartoniki z odpowiednią liczba kropek w zależności od możliwości dziecka. Np. od jeden do sześciu, z czasem stopniujemy trudność. Na pierwszym – jedna kropka, na drugim dwie kropki itp. Kartoniki wykonujemy podwójnie. Układamy na stole odwracając kropkami w dół, aby były niewidoczne. Następnie dziecko losuje dwa kartoniki, jeśli maja taką samą liczbę oczek – zabiera, jeśli nie odkłada. Po czym losuje mama, i tak na zmianę. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej par. Ważne aby przeliczać liczbę oczek na kartonikach.

Zabawa matematyczna „Błyskotliwa wrona”

Dziecko wraz z mamą siedzą przy stole. Na środku leży pudełko z kilkoma przedmiotami dowolnymi wybranymi wcześniej wspólnie. Następnie rodzic staje się wroną. Wrona chodzi wokół stołu, mówiąc wierszyk: „Chodzi sobie wrona, wrona bez ogona, bystrym okiem zerka, co zabrać z pudełka”. Dziecko zasłania oczy, wrona zabiera przedmiot lub kilka przedmiotów z pudełka i mówi takie zdanie: „Powiedz, np. Kasiu, powiedz mi, ile rzeczy zabrała wrona Ci?”. Dziecko, odpowiada, czego brakuje w pudełku. Następuje zmiana ról

Matematyczne wyliczanki:

Jabłko, gruszka i daktyle – klaśnij w ręce razy tyle (3 razy)

Kapusta i ogórek – tyle razy podskocz w górę (2 razy)

Marchewka, pietruszka, bób – tyle razy przysiad zrób (3)

Kalarepka i mak – za uszy 2 razy się złap.

 

„Palce" Jeden palec, drugi, trzeci, tak umieją liczyć dzieci,

czwarty, piąty palec mam. Widzisz? Umiem liczyć sam

 

Zabawa paluszkowa przy wierszu „Pięć palców mam”

Pięć palców mam. Każdy stoi sam.

Czasem sobie porachuję czy któregoś nie brakuje czy je wszystkie mam.

Pierwszy palec wielki,

wskazujący na figielki

trzeci palec to największy

a ten czwarty trochę mniejszy

piąty to paluszek mały oto szereg cały!!!

 

„Kropki biedronki”

Biedronka siedem kropek miała:

pierwszą od chmurki dostała,

drugą od słonka złotego,

trzecią od wiatru dużego,

czwartą od deszczu kropelki,

piątą od ziemi karmicielki,

szóstą od dziadka co przechodził drogą,

siódmą...już nie wiem od kogo.

Wszystkie siedem nosiła w komplecie Żeby szczęście dawały dzieciom!

 

"Liski" -W. Chotomska

Cztery małe, rude liski piły mleko z jednej miski.

Jeden lisek z drugim liskiem powsadzały łapki w miskę.

Trzeci lisek z czwartym liskiem weszły w miskę z wielkim piskiem.

I wylały mleko z miski cztery małe rude liski.

Zadajemy dziecku pytania co zrobił pierwszy lisek? A co czwarty, trzeci, drugi?

 

Chusta matematyczna

Stoimy naprzeciw siebie trzymając mały kocyk. Na koc wrzucamy miękkie przedmioty – piłeczki, misie, maskotki itd. wspólnie liczymy przedmioty, które są na kocu. Zadaniem jest jednocześnie trzymając koc tak nim poruszać, aby wyrzucić z niego odpowiednią ilość przedmiotów np. umawiamy się z dzieckiem, że ma pozostać na kocu np. 5 przedmiotów, następnie 3, itd. Możemy liczyć ile zostało, a ile zostało wyrzuconych z koca.

 

Tańczące żaby

Pomoce: Wycięte z papieru błękitne jeziorko, kilka plastikowych żabek ( mogą być zrobione z zielonych zakrętek po napojach, doklejamy tylko oczka, rysujemy uśmiech)

Wariant I:

Cel: ćwiczenia w zakresie ustalania stałości liczby elementów w zbiorze

Rodzic ustawia żabki w szeregu na brzegu jeziorka. Wspólnie z dzieckiem przelicza żabki. Następnie oznajmia dzieciom, że żabki postanowiły potańczyć w jeziorze. Ustawia je w dowolną figurę na jeziorku i pyta dziecko, czy żabek jest tyle samo, co przedtem. Ponownie przeliczają je wspólnie z dzieckiem. Później rodzic może prosić same dziecko o to, by pokazało mu, jak jeszcze mogą tańczyć żabki. Ważne, żeby po każdym przekształceniu pytać, czy żabek jest tyle samo i przeliczać je ponownie.

Wariant II:

Cel: ćwiczenia w zakresie dodawania i odejmowania

Rodzic tworzy opowieść np. nad brzegiem jeziorka bawiły się trzy żabki, po chwili dołączyły do nich jeszcze dwie żabki. Ile teraz żabek bawi się na brzegu? Itp.

Bawiło się sześć żabek, trzy postanowiły się wykąpać ile teraz żabek zostało na brzegu jeziorka? Itp.

Podczas zabawy dziecko dokłada lub zabiera żabki i w ten sposób na konkretach dodaje i odejmuje.

Pająk i muchy (gra dla 2 osób)

Pomoce: 2 plansze przedstawiające pajęczynę z wyznaczonymi miejscami na przyklejenie much (zdj.), kartoniki z muszkami, gumoklejka do naklejania muszek na planszę, kostka

Gracz rzuca kostką, przykleja na swojej planszy taką ilość much, jaka odpowiada wyrzuconej liczbie oczek. Wygrywa ten, kto pierwszy uzbiera ustaloną na początku gry liczbę much (10, 20, 30 lub 40) albo ten, kto w momencie zaprzestania gry ma najwięcej much.

Zabawa „Miś i garnek z miodem"

Dziecko układa garnek względem siebie: przed sobą, za sobą, obok, nad według poleceń rodzica. Następuje zmiana ról – dziecko podaje komendy

Potem następuje seria zadań z układaniem garnka z różnych stron Misia: połóż garnek przed misiem, za misiem, obok misia, nad misiem. Następuje zmiana ról

Zabawy te pozwalają utrwalić orientację przestrzenną względem siebie, jak i kolegi oraz zabawek.

Gra ściganka „Biały i czarny kotek”

Potrzebne będą: (start, droga z kratkami na dużym arkuszu papieru np. szarego, na których można spotkać psa, myszka itd. na końcu meta, kostka do gry)

Kotki wędrują do miski mleka (rzucają kostką i przesuwają się po polach tyle kroków ile wskazuje liczba oczek na kostce). Muszą pokonać długą drogę. Po drodze spotykają psa w budzie – muszą go ominąć. Idą dalej, a tu woda zerwała mostek. Kotki nie chcą zamoczyć łapek i szukają drogi okrężnej. Kotek, który stanie na zamalowanym polu (przy myszce) nie może przepuścić takiej okazji i biegnie za nią, cofając się na wskazane pole, a myszka chowa się do mysiej dziurki. Wygrywa kotek, który pierwszy dobiegnie do miski z mlekiem.

Gra ściganka z rozbudowanym wątkiem matematycznym - ,,Zbieramy owoce w sadzie"

Idąc przez sad zbieramy jabłka, które są ułożone po obu stronach trasy (mogą to być kamyki lub fasolki). Każdy gracz ma koszyk, do którego zbiera owoce. Po skończonej grze trzeba policzyć jabłka, aby dowiedzieć się kto jest zwycięzcą. Jeśli dziecko ma problem z liczeniem, proponujemy mu, aby ustawiło rzędem swoje owoce i podpowiadamy mu liczebniki. Następnie liczymy jabłka dorosłego - wspólnie ustawiamy je pod owocami dziecka, aby mogło je porównać ,, jeden do jednego". Liczymy głośno owoce. Kto ma więcej? Kto wygrał?

Zabawa „Cukiernia realizuje zamówienia”

Zabawa polega na realizowaniu zamówienia na ciastka i czekoladki (Do wykonania słodyczy dzieci wykorzystują np. kasztany lub plastelinę jako czekoladki i klocki jako ciastka lub inne według inwencji dziecka i rodzica). Wspólnie umawiają się np. kasztany to czekoladki, klocki to ciastka

Cukiernikiem jest dziecko, rodzic klientem, który składa zamówienie.

Rodzic, wręcza dziecku kartonik z zamówieniem – na pewną liczbę ciastek i czekoladek (kartonik z kropkami, lub narysowanymi czekoladkami, ciastkami lub wyciętymi z gazety).

Przygotowane zamówienie dzieci w pudełku przekazują rodzicowi, który sprawdza czy zamówienie się zgadza. Następnie zmiana ról.

Źródło: „Gry i zabawy matematyczne w przedszkolu” Krystyna Wojciechowska

propozycje E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska ,,Dziecięca matematyka. Edukacja matematyczna w domu”

Poleca: Elżbieta Wojnarowska-Pyzia