Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 5Wszystkich: 182823

Mamo, tato, aktywnie spędzajmy czas

Polecamy » Mamo, tato, aktywnie spędzajmy czas

Rodzina, która często wspólnie spędza czas, może przeznaczyć go na rekreację ruchową. Wspólny aktywny wypoczynek wzmocni więzi rodzinne, rodzicom zapewni relaks i oderwanie się od obowiązków, a dzieciom da wiele radości, zaspokoi ich naturalną potrzebę ruchu, będzie wspomagać ich prawidłowy rozwój. Rodzice są dla swoich pociech pierwszymi wychowawcami i nauczycielami, dlatego od najmłodszych lat powinni zaszczepiać u nich zamiłowanie do aktywnego i zdrowego stylu życia. Przykład rodziców i wspólne ich z dziećmi zabawy będą procentować pozytywnym nastawieniem do aktywności ruchowej.  Dzieci  będą  chętnie podejmować wysiłek fizyczny i aktywnie spędzać czas, zamiast siedzieć przed telewizorem, czy komputerem.  Jak podają statystyki, dzieci i młodzież w wieku szkolnym wykazuje  dużą niechęć do lekcji WF, rodzice bardzo często zwalniają swoje pociechy z gimnastyki, zamiast zachęcać ich do podejmowania aktywności ruchowej.

Gorąco polecamy tutaj różnorodne gry i zabawy ruchowe. Należy uwzględnić w nich możliwości psychofizyczne najmłodszych członków rodziny.

Propozycje zabaw:

1.”Bieg po buty” - miejsce zabawy bezpieczne, tak by można było biegać boso, w zabawie biorą udział dwie drużyny, przynajmniej po dwie osoby, należy wyznaczyć linię startu oraz odcinek do przebiegnięcia, na jego końcu ustawiamy pudełko. Pierwszy gracz z drużyny biegnie do pudełka, zdejmuje byty i wkłada je  do pojemnika. Następnie biegnie z powrotem. Dotyka ręką kolejnego zawodnika i ten zaczyna swój bieg. Kiedy już wszyscy są bez butów, znów kolejno biegną do pudełka, tam ubierają buty i wracają biegiem. Wygrywa zespół, który pierwszy założy buty.

2.”Balony z wodą” –  miejsce zabawy: ogród, w zabawie biorą udział dwie drużyny składające się z dwóch osób każda, gracze łączą się w pary, stają na linii startu plecami do siebie, pomiędzy nich wkłada się balon z wodą. Na start ruszają do mety starając się nie wypuścić balonu. Drużyna, która pierwsza dobiegnie do mety z balonem wygrywa.

3. „Gdzie jest moje dziecko?” – miejsce zabawy: otwarta przestrzeń, rodzice mają zawiązane oczy, dzieci zaczynają ich nawoływać, kto pierwszy  dotknie swojego dziecka, ten wygrywa.

4. „Kto ma więcej piegów” – do zorganizowania zabawy potrzebny jest stoper, dziurkacz, kolorowy papier, miska z wodą, za pomocą dziurkacza uzyskujemy kolorowe kółeczka, trzeba ich dosyć dużo. Graczy dzielimy w pary, jeden zawodnik pełni rolę piegusa, drugi nakleja piegi, które zostają wsypane do miski z wodą. Na sygnał start należy wyławiać piegi z wody i jak najszybciej przyklejać na twarzy drugiego zawodnika z pary. Po upływie wyznaczonego czasu liczymy piegi, wygrywa drużyna z największym piegusem.

5.Zabawa „Bieg kelnera” – potrzebne będą papierowe talerzyki oraz piłeczka do ping – ponga. Zawodnicy ustawiają się na linii startu, pierwszy zawodnik z każdej drużyny trzyma na podniesionej w górze dłoni talerzyk z piłeczką, biegnie do wyznaczonego punktu i zawraca, przekazuje talerzyk kolejnej osobie. Upuszczenie piłeczki powoduje konieczność powrotu do linii startu i ponowne rozpoczęcie biegu. Wygrywa drużyna, która jako pierwsza zaliczy bieg z piłeczką.

6. „Mówiąca piłka” – do zabawy potrzebna będzie piłka, wszyscy stoją w kole, każdy gracz podając piłkę kolejnej osobie, mówi: złap mnie kucając, siedząc, itp., następnie w ten sam sposób należy podać piłkę dalej;

7. „Złap Światełko” – dla odważnych, o zmroku, miejsce zabawy: ogród, potrzebna będzie latarka, jedno dziecko, które nazwane zostaje światełkiem, otrzymuje latarkę i oddala się niedaleko, włącza latarkę na chwilę i zaraz ją wyłącza równocześnie przemieszczając się,  pozostali próbują go złapać, osoba, która pierwsza odnajdzie światełko, zamienia się z nim rolami;

8. „Wyścig z dynią” – do zabawy potrzebna jest miotła i dynia. Każdy z zawodników turlika dynię za pomocą miotły do mety, kto pierwszy dotrze tam z dynią, ten wygrywa. Dynia nie może być zbyt duża, bo dziecko nie będzie w stanie jej toczyć.

 

Wesołej zabawy życzy Ewa Jamróz!