Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 31Wszystkich: 203865

Misyjne spotkanie – Nigeria

Wydarzenia » Misyjne spotkanie – Nigeria

14.11.2019r. Koźmice Wielkie odwiedziły siostry Klawerianki: s. Kazimiera,  s. Anthonia   i s. Cynthia. Spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej i wychowankami Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich było kontynuacją obchodów Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

Po powitaniu naszych gości i wszystkich uczestników spotkania przez p. Dyrektor Szkoły Podstawowej Danutę Kaperek  siostry zaprosiły zebranych do odmówienia modlitwy Zdrowaś Mario. Modlitwę poprowadziły w języku igbo, jednym z bardzo wielu języków używanych w Nigerii. Siostry krótko wspomniały o swojej pracy w Wydziale Duszpasterstwa Misyjnego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Ale  prawdziwe zainteresowanie wzbudziło to, o czym mówiły potem. Bowiem przenieśliśmy się nad Ocean Atlantycki, do afrykańskiego kraju – Nigerii. Siostry Cynthia  i Anthonia pochodzą właśnie z tego kraju. Przy pomocy pięknych zdjęć, rekwizytów i strojów, przybliżyły realia życia nigeryjskich dzieci. Mogliśmy zobaczyć, w jakich warunkach się uczą, mieszkają, pracują, przygotowują posiłki, a także jakimi zabawkami się bawią. Dla wielu szokiem była szkoła, w której ściany służą za notatnik, ponieważ uczniowie nie mają przyborów, żeby zapisać ważne treści; szkoła działająca w bezdeszczowe dni, bo funkcjonuje pod drzewem i kiedy pada deszcz lekcji nie ma. A dzieci się z tego nie cieszą! Szkoła to szansa i przyjemny wysiłek. Poza nią czeka na dzieci ciężka praca: przynoszenie wody, zajmowanie się rodzeństwem, wypalanie cegieł, sprzedawanie na targu. Na edukację muszą zarobić!

Doceniliśmy to, co mamy w Polsce. Formą podziękowania za nasze warunki życia,  za wolność (Chrześcijanie w Nigerii są prześladowani) i pokój była pieśń Kene Chineke, której często pojawiało się słowo IMELA – DZIĘKUJĘ. Siostry przy akompaniamencie gitary i instrumentów perkusyjnych porwały do śpiewu wszystkich uczestników spotkania. 

Spotkanie misyjne stało się też okazją do integracji dwóch placówek oświatowych działających w Koźmicach Wielkich: Szkoły Podstawowej i Przedszkola Samorządowego. Wraz z naszymi uczniami uczestniczyła w nim grupa Tygrysków z Panią Magdalena Kwintą    i Renatą Płatek. Wielu absolwentów koźmickiego przedszkola ucieszyło się na ich widok.

Bardzo dziękuję siostrom za przyjęcie zaproszenia, za obecność i radosne świadectwo wypełniania powołania oraz za uwrażliwienie na potrzebę wspierania misji, a wszystkim uczestnikom za udział i piękną postawę. Imela!                                                            

 

Tekst: Dorota Kabat - katechetka

Zdjęcia: Magdakena Kwinta