Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 36Wszystkich: 203870

PLASTIK? REZYGNUJĘ. REDUKUJĘ. SEGREGUJĘ.

Polecamy » PLASTIK? REZYGNUJĘ. REDUKUJĘ. SEGREGUJĘ.

DRODZY RODZICE, ZAPRASZAMY DO AKTYWNEGO UDZIAŁU W AKCJI:

PLASTIK? REZYGNUJĘ. REDUKUJĘ. SEGREGUJĘ 

Plastik w liczbach

Ø  330 milionów ton plastiku produkowanych jest na świecie w ciągu roku.

Ø  38 miliardów kawałków plastiku znaleziono na niezamieszkanej wyspie Henderson

na południowym Pacyfiku.

Ø  12,7 miliona ton plastikowych śmiecitrafia każdego roku do oceanów.

Ø  450 lat rozkłada się w morzu plastikowabutelka.

Ø  90% morskich ptaków ma plastik w swoichwnętrznościach.

Ø  80% plastikowych odpadów zanieczyszczających oceany to śmieci, które zostały wyrzucone na lądzie.

Co minutę do oceanów trafia zawartość1 śmieciarki pełnej plastikowych odpadów.

JAK ZATRZYMAĆ INWAZJĘ PLASTYKU?

Problem plastikowych odpadów może zostać rozwiązany dzięki wprowadzeniu gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), która zakłada minimalizacjęwytwarzania odpadów poprzez traktowanie ichjako surowców wtórnych i ponowne ich wykorzystywanie. GOZ obejmuje cały cykl życia produktów:od projektowania, przez produkcję, konsumpcjęi zbieranie, po ich zagospodarowanie.

Ważnym krokiem w kierunku ograniczenia plastiku jest dyrektywa Parlamentu Europejskiegoi Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 rokuw sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, która weszła w życie 2 lipca. Na mocy tego dokumentuzakazem sprzedaży w krajach UE zostaną objęte:

• sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki),

• jednorazowe talerzyki i inne naczynia,

• słomki do napojów,

• patyczki do uszu,

• rączki do balonów,

• pojemniki na żywność oraz styropianowe kubeczki.

Państwa członkowskie będą miały czas do 2029roku na osiągniecie poziomu 90% recyklingu

plastikowych butelek. Nowe butelki przed 2025rokiem będą też musiały być wytwarzane przynajmniej w 25% z materiału pochodzącego z recyklingu. Do 2030 roku odsetek ten powinien sięgnąć 30%. 

Co powstaje z przetworzonego plastiku?

Ø  Z pięciu butelek PET po napojach można wykonać nić, z której powstanie jedna koszulka sportowa.

Ø  Ze zużytych torebek plastikowych może powstać wypełnienie izolacyjne stosowane

w kurtkach zimowych czy też śpiworach.

Ø  W wyniku recyklingu tworzywsztucznych powstają międzyinnymi:framugi drzwi iokien energooszczędnych, butelki do chemii gospodarczej, worki na śmieci, elementy wyposażenia samochodów, meble ogrodowe, ławki miejskie, wiadra, kanistry, pojemniki, doniczki, słupki drogowe, ogrodzenia, ekrany przeciwhałasowe, folie, płyty termoizolacyjne, nici elastyczne, zabawki, długopisy, pudełka na płyty CD.

Bądź czujny, czyli o ekologicznych zakupach

Naczynia z trzciny cukrowej i liści palmowych,z otrąb czy drewniane to rozwiązania oferowane obecnie konsumentom. Ich okres żywotnościw środowisku nie jest długi. Przykładowo naczyniaz otrąb ulegają pełnej biodegradacji w ciągu zaledwie 30 dni. Dla porównania papierowy talerz lubkubek – o ile nie są pokryte woskami lub polimerami, potrzebują około 6 miesięcy na pełny rozpad.Można też zakupić wielorazowe woreczki z bawełny, dzięki którym nasze zakupy staną się łatwiejszei bardziej ekologiczne, a także bambusowe sztućceczy słomki ze stali nierdzewnej. Są już firmy realizujące nasze zakupy przez Internet zgodnie z zasadązero waste, co oznacza mniej opakowań, szczególnie z tworzyw sztucznych. Termin „zero waste” możemy przetłumaczyć jako „brak marnowania, zeroodpadów”. W praktyce oznacza to styl życia i idąceza nim codzienne wybory, których efektem jest redukowanie ilości śmieci wytwarzanych w naszychgospodarstwach domowychJest to wieloetapowyproces, obejmujący nie tylko zakupy czy sortowanie odpadów po konsumpcji produktów – opiera sięon na sześciu kluczowych zasadach i jest obecniejedną z najpopularniejszych metod walki z postępującą degradacją środowiska naturalnego.

W duchu zero waste w dużych miastach, na przykład w Warszawie czy Krakowie, pojawiają się jużsklepy bez opakowań. Sprzedają one wyłącznie naturalne produkty pochodzące od lokalnych producentów. Dbają o to, aby każdy artykuł generowałzminimalizowaną ilość odpadów. W takich miejscach znajdziemy między innymi żywność na wagę,naturalne kosmetyki, ekologiczne środki czystościczy rozmaite wielorazowe akcesoria. Wybierającsię do takiego sklepu, powinniśmy zaopatrzyć sięwe własne pojemniki i torby, najlepiej wykonanez materiałów przyjaznych środowisku. Pamiętajmy:

– czyste środowisko to nie tylko efekt estetyczny, ale nade wszystko dobre warunki dla Twojego rozwoju w zdrowiu! Twój styl życia to tylko Twój wybór! A więc wybierajmy mądrze. Kupujmy mniej, a jeśli to możliwe, nadawajmy drugie życie potencjalnym śmieciom, bo bardzo często to nie śmieci, tylko surowce wtórne.

Zatrzymajmy falę plastikowych śmieci!

Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości plastiku. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej. A przecież możemy zastanowić sięnad redukcją lub nawet zrezygnowaniem z niektórych plastikowych produktów, których używamy każdegodnia.Każdy z nas może zahamować falę plastiku. Wystarczy stopniowo ograniczać ilość plastiku w życiu codziennym. Na początek postarajmy się chociaż jeden tydzień w miesiącu: nie kupować produktów wykonanych z plastiku, opakowanych w plastik oraz zrobić zakupy bez użycia jednorazowych „foliówek”.Czekamy na Państwa pomysły i inicjatywy, mile widziane zdjęcia, będziemy na bieżąco umieszczać je na stronie internetowej przedszkola!

 

Źródło: http://naszaziemia.pl/files/ssp-informator2020.pdf;

Opracowała: Ewa Jamróz