Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 6Wszystkich: 182824

Spotkania z przyrodą...

Polecamy » Spotkania z przyrodą...

„Świat przyrody – piękny , fascynujący i tajemniczy.
Świat, który dostarcza nam pozytywnych emocji:
cieszy i wzrusza, wzbudza zainteresowanie i podziw.
Świat pozornie odkryty, a jednak wciąż na nowo odkrywany...”

   Niedługo wakacje, które sprzyjają obcowaniu  z przyrodą. Poznawanie świata przyrody cieszy się dużym zainteresowaniem najmłodszych.  Dostarcza dziecku wiele możliwości przeżywania nowych doznań i wzbogacania wiedzy. Sprzyja rozwojowi umysłowemu oraz emocjonalnemu. Zabawy „małych przyrodników” w naturalny sposób rozwijają umiejętność koncentracji, myślenia i wyciągania wniosków. Obserwując przyrodę dziecko dostrzega pewne zależności, a  ponadto dokonuje szeregu operacji umysłowych, takich jak : analiza, synteza, porównywanie, poszukiwanie cech wspólnych i różniących.

Z myśleniem ściśle związany jest rozwój mowy. Poznając nowe zjawiska, zwierzęta, rośliny dziecko poznaje nowe słowa. Wzbogaca się nie tylko jego słownik ale zdolność i jasność wyrażania myśli, formułowania spostrzeżeń.

Wychowanie przez przyrodę zawiera także aspekty moralne.

Wpływa na rozwój osobowości – kształtuje cechy charakteru takie jak: wytrwałość, opiekuńczość. Obserwując (czy opiekując się) zwierzęta, rośliny dziecko poznaje ich potrzeby, dostrzega czynniki sprzyjające i zagrażające ich rozwojowi – co wzbudza gotowość do chronienia wszystkiego co żywe i jest podstawą do zapoznania dzieci z elementarnymi zasadami ochrony  naturalnego środowiska.

Warto także pamiętać iż częste obcowanie z przyrodą kształtuje nawyk aktywnego wypoczynku! Mile spędzone chwile na świeżym powietrzu: w lesie, na łące, plaży  przyczyniają się do zmian w sposobie spędzania wolnego czasu. Ale to,  czy uda się w dziecku rozbudzić zainteresowania światem przyrody i wytworzyć właściwy do niego stosunek, zależy w dużym stopniu od nas  – dorosłych.

Warto przygotować się na dociekliwe pytania. Im starsze dziecko, tym bardziej szczegółowych wyjaśnień będzie się domagało. aby „odświeżyć” własne wiadomości i zachęcić malucha do przeglądania książek, można zabrać na wspólną wyprawę ilustrowane pomoce: atlasy ( roślin, ptaków) encyklopedię  (np.: dla dzieci). Oglądanie pięknych zdjęć, słuchanie objaśnień, obserwowanie rodziców, którzy korzystają z przewodników, wykształca w dziecku nawyk korzystania z książki – źródła ciekawych informacji.

                                                                                                 

PROPOZYCJE ZABAW

·         „ŚLADY”, już podczas wchodzenia do lasu i przebywania w nim natrafimy na ślady obecności ludzi i zwierząt. Stanowią one okazję do poszukiwania i rozważań nad ich pochodzeniem i funkcją, mogą inspirować dzieci do pozytywnych działań (np.: wyrzucanie śmieci do kosza)

·         „GŁOSY PRZYRODY”, uczestnicy wyprawy przyrodniczej zajmują miejsca w parku lub na powalonych drzewach w lesie, zamykają oczy i wsłuchują się w milczeniu w odgłosy przyrody. Można podjąć próbę odgadnięcia ich pochodzenia, znaczenia, naśladowania...

·         „DRZEWA”, wspólnie z dzieckiem wyszukajcie kilka różnych drzew, nazwijcie je i ...spróbujcie narysować korę – kartkę papieru należy przycisnąć do pnia i pokolorować papier * aby ochronić obrazek przed przedziurawieniem i odwzorować fakturę pnia, najlepiej trzymać kredkę świecową płasko. Znalezione pod drzewami liście można zasuszyć w grubej książce. Później dziecko może wykonać rysunek całego drzewa. Przy tej okazji warto powiedzieć dzieciom, że nie należy  bezmyślnie, dla zabawy łamać gałęzi drzew i ich liści .

·          „CHRZĄSZCZ”, na wspólnym spacerze poszukajcie i powędrujcie jego śladem. Ciekawe, dokąd Was zaprowadzi?...

Biedronka też jest chrząszczem – kiedy przestraszy ją ptak, przewraca się na plecy i wydziela płyn o brzydkim zapachu.  Zawiedziony napastnik odfruwa. A może pobawicie się w „biedronkowego berka?”? Tata lub mama biegnie za dzieckiem, a ono – aby ochronić się przed schwytaniem przewraca się na plecki, podnosząc ręce i nogi. Jeśli zdąży zanim rodzic je dotknie zabawa zaczyna się od nowa – jeśli nie, to następuje zmiana ról!

·         „NIEZWYKŁY OBRAZEK”, zbierając jagody czy jeżyny, dziecko ćwiczy spostrzegawczość i zręczność paluszków. Na koniec udanych zbiorów z części owoców można przygotować np.: „jagodową farbę” – (wspólnie z pociechą) wsyp łyżkę owoców do sitka i rozgnieć je, Potrząsaj sitkiem, które potem upuść na papier, na kartce rozpryśnie się sok. W domu, kiedy obrazek wyschnie kolorowymi flamastrami dorysujcie brakujące elementy „czarodziejskich plam”. W ten sposób dziecko rozwija własną wyobraźnię oraz kreatywność.

·         „KOLEKCJONER”, dziecko wspólnie z mamą, tatą lub starszym rodzeństwem podczas wyprawy np.: w góry,  do lasu lub na spacerze po plaży, przyjmują rolę „kolekcjonerów okazów przyrody” (zbierają : kolorowe liście, różnorodne szyszki, kamienie, muszelki itp.) Następnie (w domu lub w ogrodzie ) zapraszają pozostałych członków rodziny na zwidzenie zorganizowanej wystawy -kolekcji.

 

WARTO WYBRAĆ SIĘ ZATEM NA WSPÓLNE SPOTKANIA Z PRZYRODĄ, które serdecznie poleca Aneta Kalwajtys