Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 33Wszystkich: 203867

Szkodliwe działanie plastików

Polecamy » Szkodliwe działanie plastików

Plastik, jak każdy z nas wie, nie jest tworzywem naturalnym. Warto zatem zastanowić się, jaki ma lub może mieć wpływ na nasze życie i zdrowie.Niska cena tego tworzywa z pewnością powoduje, że jest on wszechobecny, a poprzez fakt, że nie rozkłada się  przez setki lat- tony plastiku zaśmiecają świat.

Za pomocą jakiś argumentów przekonać siebie i otoczenie, że nie warto używać plastiku….?

PLASTIKOWE ŚMIECI ZABURZAJĄ EKOSYSTEM

Gromadzony przez nas plastik i folie szybko stają się odpadami. Jako śmieci rzadko są przetwarzane lub utylizowane.Za to  często trafiają na wysypiska, do lasów, zbiorników wodnych, kanalizacji. Niektóre zwierzęta zjadają je myląc z pożywieniem, inne- zaplątują się i duszą lub nie mogą się poruszać, by zdobyć pożywienie. Ponadto plastikowe odpady, zalegając w naturze, bardzo mozolnie się rozkładają, uwalniając do środowiska szkodliwe substancje.

PLASTIKOWE OPAKOWANIA TRUJĄ

Substancje chemiczne użyte do wyprodukowania plastikowego opakowania mogą przenikać do żywności , a ich wpływ może uaktywnić się po wielu latach. Niepokój naukowców budzą składniki plastiku, które zakłócają gospodarkę hormonalną organizmu. Chodzi m. in. o bisfenol A (BPA), chemiczny związek, z którego robi się m.in. plastikowe pojemniki na żywność i napoje. Uważa się, że bisfenol A naśladuje działanie naturalnych hormonów płciowych – estrogenów – i może mieć wpływ na ryzyko związane z wystąpieniem takich schorzeń jak: nowotwory, otyłość , wady wrodzone, obniżona płodność u mężczyzn, przedwczesne dojrzewanie, nadpobudliwość psychoruchowa, cukrzyca czy obniżona odporność.

PLASTIKOWE BUTELKI SZKODZĄ ZDROWIU

Warto unikać plastikowych butelek. Okazuje się, że temperatura pokojowa jest za wysoka dla całkowitego bezpieczeństwa tworzywa typu PET. Co dopiero wystawianie napojów na promienie słoneczne czy trzymanie butelek w samochodzie, który tak szybko się nagrzewa. Z butelek, na których widnieje kod recyklingowy 3 lub 7, wydziela się toksyczny dla organizmu ( wspomniany powyżej) bisfenol A (BPA). Natomiast z tych pozbawionych BPA, wydziela się również szkodliwy bisfenol S (BPS). Poza wymienionymi już schorzeniami- narażamy się również na takie choroby, jak: astma, alergie czy problemy z wątrobą. Picie wody z plastikowych butelek nie jest także wskazane dla kobiet w ciąży, ponieważ toksyczne bisfenole, które przenikają do wody, powodują nieodwracalne osłabienia rozwoju układu nerwowego oraz immunologicznego u płodu.

Pamiętajmy zatem, aby w sklepie szukać  produktów, które na opakowaniu mają oznaczenia “BPA free”. Najlepszym jednak rozwiązaniem okazują się produkty, które są w pełni biodegradowalne.

Opracowała: Małgorzata Tracz

 Żródło:

www.ekologia.pl 

https://milvo.pl/zagrozenia-dla-srodowiska/szkodliwosc-plastiku/

https://posilsiezdrowiem.pl/czy-plastikowe-butelki-szkodza-zdrowiu/

 https://www.nowiny.pl/156167-7-waznych-powodow-dla-ktorych-powinienes-przestac-pic-wode-z-plastikowych-butelek.html