Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 36Wszystkich: 203870

Wyjątkowa wycieczka na Komisariat Policji i do Straży Pożarnej w Krakowie.

Wydarzenia » Wyjątkowa wycieczka na Komisariat Policji i do Straży Pożarnej w Krakowie.

Piątek 11.X.2019 był dniem szczególnym, na który nasze przedszkolaki czekały z podekscytowaniem. Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Dyrdy- policjanta w stopniu aspiranta sztabowego, a prywatnie taty Oliwki z grupy Tygrysków, dzieci z naszego przedszkola miały wyjątkową możliwość zwiedzenia Komisariatu Policji VI w Krakowie,gdzie Pan Andrzej pełni funkcję Kierownika Rewiru Dzielnicowych II.Tata Oliwki umożliwił nam też odwiedzenieznajdującej w pobliżu, Państwowej Straży Pożarnej- najstarszej OSP w okręgu krakowskim!Na początku naszej niezwykłej wycieczki udaliśmy się do budynku Straży Pożarnej, gdzie poznaliśmy jedno z pomieszczeń- wyposażenie i funkcję dyspozytorni. Musieliśmy się zachowywać się bardzo cicho, bo praca dyspozytora jest bardzo odpowiedzialna. Okoliczności sprawiły, że byliśmy świadkami przyjęcia zgłoszenia i wysłania przez strażaka-dyspozytora, jednostki na akcję. Następnie nasz przewodnik-strażak Łukasz zaprowadził nas do garażu z pojazdami strażackimi. Nasze przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem oglądały z bliska wóz strażacki oraz jego wyposażenie: ogromny pojemnik wody, który jest sercem wozu, autopompy, węże, które można łączyć ze sobą, działko wodno-pianowe, ogromne drabiny, aparaty tlenowe dla strażaków, niektóre elementy sprzętu ratownictwa technicznego, używanego podczas akcji ratowniczo-gaśniczych, a także specjalne ubrania z barierą termiczną i ognioodporne hełmy. I znów w nagłym poruszeniu mieliśmy możliwość zobaczenia wyjazdu do akcji samochodu strażackiego na sygnale, do którego błyskawicznie wsiadła załoga!

Chętne przedszkolaki mogły poczuć się jak prawdziwi strażacy, siedząc w kabinie samochodu ratowniczo-pożarniczego oraz zjazdu, z pomocą naszego zaprzyjaźnionego strażaka, po specjalnej rurze (ślizgu), która służy strażakom do szybkiego zjeżdżania do garażu w przypadku alarmu.

Rozentuzjazmowani udaliśmy się do następnego punktu wycieczki, tym razem na Komisariat Policji. Pan Andrzej zaprosił nas najpierw na parking gdzie przywitały nas syrenami i włączonymi „kogutami” pojazdy policyjne. Po takim ekscytującym powitaniu, dzieci mogły z bliska zobaczyć oraz poznać wyposażenie radiowozów oraz furgonów, czyli pojazdów wykorzystywanych przez służby policyjne do działań interwencyjno-patrolowych oraz przewozu osób zatrzymanych. Bardziej śmiałe przedszkolaki mogły wejść do środka pojazdów. Następnie pan policjant zademonstrował nam pełne umundurowanie służbowe oraz akcesoria wykorzystywane przy akcjach interwencyjnych. Wygląd tak umundurowanego policjanta naprawdę robił wrażenie. W dalszej części tata Oliwki zaprosił nas do zwiedzania budynku komisariatu. I tak byliśmy w sali konferencyjnej, zaglądaliśmy do sal biurowych, odpoczywaliśmy w pokoiku, który przypominał swoim wyposażeniem pokoik dziecięcy, gdzie, jak nam wyjaśniono, rozmawia się z dziećmi, które są pokrzywdzone, a którym stwarza się bezpieczne warunki do przeprowadzania takich trudnych rozmów. Duże zainteresowanie wzbudziła sala- siłownia, w której policjanci podnoszą swoją sprawność ćwicząc na różnych przyrządach, bo przecież dobra kondycja to obowiązek policjanta. Dzieci mogły zobaczyć z bliska wyposażenie służbowe policjanta, a także przymierzyć niektóre jego  elementy,  np. specjalny kask, ochraniacze na poszczególne części ciała, kamizelkę ochronną itp. Nasze przedszkolaki były bardzo dzielne i wykazały się podczas wycieczki znajomością, nie tylko numerów alarmowych, ale również zasad bezpieczeństwa w domu czy w ruchu drogowym, jak i wiedzą na temat zachowania się w sytuacjach zagrożenia.

Na pamiątkę tego spotkania każdy przedszkolak otrzymał opaskę odblaskową, a dzieci, w podziękowaniu za gościnność, wręczyły strażakom i policjantom z serca wykonane rysunki. Spotkanie upamiętniły wspólne zdjęcia.

Wycieczka wywarła duże wrażenie na naszych małych podopiecznych i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

Zapraszamy do naszej galerii, do oglądnięcia zdjęć z wycieczki.

Panu Andrzejowi Dyrdzie gorąco dziękujemy za możliwość zwiedzenia przez nasze przedszkolaki Komisariatu Policji oraz jednostki Straży Pożarnej w Krakowie i przyglądnięcia się z bliska trudnej pracy tych służb. Oprowadzającym nas funkcjonariuszom serdecznie dziękujemy za uprzejmość i życzliwość jaką nam okazali,

a wszystkim Policjantom i Strażakom wyrażamy uznanie i składamy gorące podziękowanie za ich trudną i często niebezpieczną służbę. Dzięki nim czujemy się bezpieczni!

Tekst: Dorota Domagalska-Typa