Księga Gości
Wizyt:
Dzisiaj: 128Wszystkich: 219701

Wyjątkowe spotkanie z Górnikami

Wydarzenia » Wyjątkowe spotkanie z Górnikami

Grudzień to miesiąc, w którym swoje święto obchodzi szczególna grupa zawodowa a mianowicie górnicy. Jest to okres, w którym przedszkola i szkoły najczęściej zwiedzają kopalnie. Niestety w tym roku, zaplanowana wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce, musiała zostać odwołana.

W zamian za to, tego samego dnia, tj. 16 grudnia 2021r. w naszym przedszkolu miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Do Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich zawitało aż dwóch górników z dwóch odmiennych kopalni. Owymi szacownymi gośćmi byli: emerytowany górnik kopalni węgla – pan Władysław Stachura oraz emerytowany górnik kopalni soli – pan Wiesław Stopa. Pan Władysław przybył w stroju galowym a pan Wiesław zaprezentował roboczy strój górniczy.

Na tę szczególną okoliczność najstarsza grupa Smerfów przygotowała występ artystyczny. Oprócz pięknie wyrecytowanych wierszy starszacy zaśpiewali słynną śląską pieśń ludową „Poszła Karolinka do Gogolina” oraz zatańczyli „Grozik”, czyli ludowy taniec, do którego tekst rozpoczyna się od słów „Poszło dziewczę do ziele”.

Podczas spotkania szanowni goście opowiedzieli o tajnikach swojej pracy. Zaprezentowali akcesoria związane z pracą górnika. Okazało się, że panowie, pracując w dwóch różnych rodzajach kopalń mają również dwie różne szczególne patronki. Patronką górników wielickich jest św. Kinga a górników śląskich – św. Barbara.

Dzieci utrwaliły wiedzę na temat genezy powstania węgla oraz produktów, które z niego powstają. Okazało się, że węgiel wykorzystywany jest nie tylko do produkcji energii elektrycznej oraz ogrzewania naszych domów i mieszkań. Dzięki niemu możemy korzystać z takich produktów jak: lekarstwa, ołówek, farby, peleryna czy opona samochodowa… Jako ciekawostki dzieci próbowały odgadnąć kilka słów w gwarze śląskiej, jak chociażby: wodzionka, czy klapsznita

Spotkanie było okazją do poznania kultury, nie tylko własnego regionu, ale również sąsiedniego regionu, którym jest Górny Śląsk.

Tekst: Agata Gabryś

Zdjęcia: Agata Gabryś, Kinga Sobelga