Zdrowa kuchnia dla dzieci – „Jak wychować smakosza?”
Polecamy » Zdrowa kuchnia dla dzieci – „Jak wychować smakosza?”
Warto od małego wyrabiać u dzieci dobre nawyki żywieniowe, ponieważ dla nich zdrowa dieta jest bardzo ważna, szczególnie w okresie dorastania oraz intensywnego rozwoju, tj. do 16-tego roku życia.
Gdy wspólnie siadacie przy stole, zadbajcie, by Wasze dziecko widziało, że pijecie świeży sok oraz jecie warzywa i owoce. Gdy sami nie dacie przykładu dziecku, Wasze argumenty o konieczności jedzenia zdrowych produktów będą niewiarygodne. Dlatego każdego dnia starajcie się mieć na stole owoce lub warzywa, np. banana, jabłko, gruszkę, brzoskwinie lub marchewkę.
Warzywa i owoce pełnią bardzo ważną rolę w żywieniu Waszego dziecka, ponieważ zawierają cenne składniki tj. witaminy, składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy, istotne zwłaszcza w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju. Wzrasta wtedy zapotrzebowanie na witaminę C (zawartą m.in. w czarnej porzeczce, kiwi, cytrynie, świeżych sokach owocowych, papryce, natce pietruszki i kiszonej kapuście), witaminę A (znajdującą się w marchwi, natce pietruszki, jarmużu, szpinaku, boćwinie oraz w morelach, melonach i pomidorach), witaminę E (orzechy, migdały, pestki słonecznika), witaminy z grupy B (banany, awokado, rośliny strączkowe, orzechy i pestki słonecznika). Niektóre z witamin zawartych w warzywach i owocach (np. witamina A, E, C, B- karoten) wykazują działanie antyoksydacyjne (tj. spowalniające procesy starzenia i zapobiegające rozwojowi chorób cywilizacyjnych).
Zdrowe przyzwyczajenia będą procentować, gdy dziecko stanie się nastolatkiem. W okresie buntu spożywanie warzyw, owoców i picie soków będzie czymś naturalnym, a dodatkowe argumenty, które przedstawimy dziecku – moda na zdrowy styl życia, pozytywny wpływ na ładną figurę czy wyrabianie dobrej kondycji – dodatkowo zachęcą dzieci do warzywno-owocowych potraw.
Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców?
• Trzymaj miskę owoców, warzyw na stole w kuchni, na szybkie, proste przekąski.
• Do pieczonych lub grillowanych mięs podawaj np. salsę z pomidorów, awokado, czerwonej cebuli, liści kolendry i soku z limonki.
• Zamiast słodyczy podaj suszone owoce.
• Podczas zakupów pozwól dziecku wybierać owoce i warzywa.
• Zaangażuj dziecko w przygotowywanie posiłków z owoców lub warzyw dla całej rodziny.
• Pozwól dziecku jeść owoce i warzywa, które najbardziej lubi i w takiej formie, która mu odpowiada (surowe, gotowane, pieczone).
• Pokaż dziecku, że jedzenie może być zabawą np.: warzywa na kanapkach układaj tak, by tworzyły roześmiane buźki, statki z żaglami, słoneczko lub lubianą przez Twoją pociechę postać z bajek.
• Postaraj się również o to, by cały posiłek ułożony na talerzu wyglądał np. jak mapa prowadząca do ukrytego skarbu.
NASZA PORADA
Ważne jest, aby dostosować porcje do zapotrzebowania na energię i poszczególne składniki odżywcze. Dziecku wystarczy np. pół banana na przekąskę.
Na podstawie artykułu zamieszczonego w Poradniku M1 – opracowała Dorota Domagalska-Typa